Nominalizări RomCon 2015 Suceava

11 Jul

Nominalizările din sondaj sunt reuniunea nominalizărilor personale ale fiecărui membru al juriului. Aceştia sunt: Cătălin Badea-Gheracostea (ARCA SF), Lucian-Vasile Szabo (Helion), Mircea Nanu-Muntean (Cygnus), Florin Stanciu (SRSFF), Lucian Oancea (Wolfpack), Marian Mirescu (Victor Anestin) şi George Ceauşu (Quasar). Pînă la închiderea nominalizărilor, doar primii cinci membri au răspuns cerinţelor. Pentru categoriile cu mai mult de 5(cinci) nominalizări se va organiza încă un sondaj, cu 2 (două) săptămîni înainte de RomCon, în care alegerea se va face între primele 2 (două) clasate.

Clic aici pentru a vota preferații.

Nominalizări CENTRALIZATE:

LITERATURA

  • Editură:
    • Nemira;
    • Tracus Arte;
    • Eagle Publishing House;
    • Millenium Books;
    • Herg Benet;
    • Tritonic;
    • Paladin;
    • Trei.
  • Revistă tipărită
    • HELION;
    • Paradox;
    • CPSF-Anticipaţia;
    • Biblioteca Nova.
  • Revistă electronică
    • HELION;
    • ARGOS;
    • Fantastica;
    • Gazeta SF;
    • Nautilus.
  • Traducător:
    • Mihai-Dan Pavelescu,
    • Ana-Veronica Mircea,
    • Antuza Genescu,
    • Alina Bilciurescu
    • Cristina Ghidoveanu
    • Mircea Pricăjan
  • Antologator
    • Ştefan Ghidoveanu (Lumi stranii, Vreamea; Istorii Alternative, Tracus Arte)
    • Michael Haulică (ARGOS Unu¸ MediaTech&Texarom)
    • Antuza Genescu (Xenos, Nemira)
    • Marian Truţă (pentru almanahurile Anticipaţia)
  • Debut în volum
    • Lavinia Călina (Ultimul avanpost, Herg Benet)
    • Eugen Cadaru (A opta zi e-n fiecare noapte, Tracus Arte)
    • Radu Găvan (Exorcizat, Herg Benet)
    • Doina Roman (Pragul, Tracus Arte)
    • Ben Ami (Suspendați într-o rază de soare, Tracus Arte)
    • Eugen Lenghel (9 istorii reutilizate,Tritonic)
  • Roman
    • Sebastian A. Corn (Ne vom întoarce în Muribecca, Nemira)
    • Marian Truță & Dănuț Ungureanu (Vegetal, Nemira)
    • George Lazăr (Fier vechi, Eagle Publishing House)
    • Liviu Radu (Înfruntarea nemuritorilor, Nemira)
    • Liviu Surugiu (Atavic, Tritonic)
    • Lucian-Dragoș Bogdan (Vraciul de pe norul interior, Tritonic)
    • Cristian-Mihail Teodorescu (Senzoriada, Nemira)
  • Volum de Povestiri
    • Ben Ami (Suspendați într-o rază de soare, Tracus Arte)
    • Eugen Cadaru (A opta zi e-n fiecare noapte, Tracus Arte)
    • Liviu Radu (Golem, golem și alte povestiri fantastice, Nemira)
    • Mircea Opriță (Sindromul Quijote, Nemira)
    • A.R. Deleanu (Bizaroproze, Herg Benet)
  • Nuvelă
    • Aurel Cărășel, Gravitație 0.7
    • George Mocanu, Anii-lumină
    • Sebastian A. Corn, Iovik
    • Roxana Brânceanu, Nuanțe de întuneric
    • Mircea Opriță, Cathy Blue
    • Luminiţa Dobre, O plimbare până la capătul grădinii
  • Povestire
    • A.R. Deleanu, Furcacaudină
    • Lucian-Dragoș Bogdan, Dincolo de orizont
    • Adrian Buzdugan, Hypocrația
    • Florin Purlucă, Observatorul
    • Cezar Mazilu, Gurgui
    • Alexandru Lamba, Pando
    • Cristian Mihail Teodorescu, Amnezia
    • Marian Truţă, Vânătoarea de cârtiţe
    • Teodora Matei, Crăiasa îngheţatei de nucă
    • Dănuţ Ungureanu, Ceaţă
    • Diana Alzner, Ziua în care a dispărut Mircea
  • Schiță
    • Alexandru Lamba, Pe lamă de ras
    • Narcisa Stoica, Dreptatea împărțită la doi
    • Teodora Matei, Rai nedorit
    •  Florentin Haidamac, Eva
    • Viorel Pârligras, Un timp, un tren, o moarte
    • Viorel Pârligras, Plagiat
  • Studiu academic
    • Mircea Naidin, volumul III, Predarea literaturii sf, din Enciclopedia SF, ed. Tritonic
    • Daniela Petroșel, Era mașinii, Tracus Arte
  • Eseu
    • Florin Pâtea, O introducere în opera lui Liviu Radu
    • Mariano Martin Rodriguez, Gulliveriade moderne românești
    • Darius Luca Hupov, Mașina timpului: Prototipuri cinematografice
    • Franciscus Georgius, Trilogia franciscană, partea I, Pre-supunere
  • Articol
    • Alexandru Despina
    • Tudor Ciocârlie
    • Georgiana Vlădulescu
    • Florin Pâtea
    • Oliviu Crâznic
    • Teodora Matei

 

AUDIO-VIZUAL

  • Emisiune Radio
    • On line
      • Exploratorii Lumii de Mâine, Ştefan Ghidoveanu
      • Galaxia Imaginarului, Darius Hupov
      • Hangar 18, Marian Truţă
    • On air
      • Printre stele, Alexandru Mironov
  • Emisiune TV
    • On line
      • Reportofan¸ Daria Hupov
    • On air
      • La frontierele cunoaşterii (Rădăuţi TV).
  • Film de ficțiune f.n.
  • Film de non-ficțiune f.n.
  • Videoclip
    • Adrian Chifu (v. YouTube)
  • Alte producții de artă vizuală
    • Gabriel Kelemen (v. YouTube)

 

ARTE PLASTICE

  • Pictură/Grafică
    • Cătălin Negrea,
    • Gabriel Kelemen,
    • Ionuț Bănuță,
    • John Dobro,
    • Aurel Manole,
    • Valentin Ionescu
  • BD
    • echipa Harap Alb continuă;
    • Viorel Pârligras (BD în CPSF)
  • Ilustrație de carte
    • Tudor Popa (pentru Basmania, Nemira),
    • Ecaterina Boricean (pentru Bizaroproze, Herg Benet)
  • Copertă de carte
    • Ionuț Bănuță (Trei, Paladin)
    • Cătălin Negrea (Tracus Arte)
    • Tudor Popa (Nemira)
    • Bogdan S. Popescu (Cygnus – Colecţia CIL)
  • Debut în expoziție f.n.

 

PROMOVARE/POPULARIZARE

  • Fanzin f.n.
  • Blog
  • Pagină web personală
    • Mircea Opriță
    • Dan Doboș
    • Michael Haulică
    • Sebastian A. Corn
  • Promotor
    • Cornel Secu
    • Michael HAULICĂ
    • Oliviu Crâznic
    • Alexandru Lamba
  • Agent cultural/literar f.n.

4 thoughts on “Nominalizări RomCon 2015 Suceava

  1. Salut! răspund eu, dacă nici un organizator nu se bagă 🙂 Cei care văd rezultatele este foarte posibil să le vadă din cache, rezultate vechi cu alte cuvinte. Altfel nu au cum să le vadă.

    • acuma frumos ar fi ca, dacă tot am votat, să pot vedea la ce am contribuit. cam așa e pe la alții…

Leave a Reply