PROGRAM: CONVENȚIA NAȚIONALĂ DE SCIENCE-FICTION ROMCON – 2016 București, 28-30 octombrie 2016

25 Oct

ARCASF
CONVENȚIA NAȚIONALĂ DE SCIENCE-FICTION
ROMCON – 2016
București, 28-30 octombrie 

La Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București

Invitați de onoare: Gheorghe Săsărman (München) și Dănuț Ungureanu (București)
Invitații speciali: Rodica Bretin (Brașov), Lucian Merișca (Iași),
Lucian Dragoș Bogdan (Alba Iulia), Marian Mirescu (Craiova).
Artist invitat special: Adrian Barbu (Cluj-Napoca).

 

ZIUA I, Vineri, 28 octombrie

ora 11:30 – BIBLIOTECA CENTRALĂ UNIVERSITARĂ „CAROL I” – vernisajul expoziției de carte SF și F

ora 17:30 – Vernisajul expoziției personale de B.D. ADRIAN BARBU. Prezintă MARIAN MIRESCU

ora 18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A CONVENȚIEI. CUVINTE DE SALUT. PREZENTAREA JURIULUI.

18:15 – „HIC SUNT DRAGONES. CAPCANELE DIN NISIPURILE MIȘCĂTOARE ALE PARA ȘI PSEUDOȘTIINȚEI” – conferință susținută de GHEORGHE SĂSĂRMAN

18:45 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (I)

Seminar coordonat de MARIAN TRUȚĂ și LUCIAN-VASILE SZABO

ora 18:45 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, NARCISA STOICA, ANA MARIA NEGRILĂ, LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN, TEODORA MATEI

ora 19:00 – BALANSORUL LITERAR: SCRIITORI S.F. ȘI GENURILE CONEXE

Moderator: BOGDAN HRIB

Invitați: DĂNUȚ UNGUREANU și MICHAEL HAULICĂ

ora 19:40 – PREDAREA S.F.-ULUI LA ȘCOALĂ ȘI ÎN UNIVERSITATE – dialog condus de MIRCEA NAIDIN

ora 20:20 – Pauză de cafea

ora 20:30 – FILME S.F. – program coordonat de EUGEN CADARU

ora 20:50 – CITITOR, SCRIITOR, EDITOR – moderator LIVIU SURUGIU

 

ZIUA A II-A, Sâmbătă, 29 octombrie

ora 10:30 – CENACLU, CLUB, CERC DE S.F. LA ORIZONT SAU ORIZONTALĂ

Dialog cu GEORGE CEAUȘU, LUCIAN OANCEA și MIRCEA NANU MUNTEANU

ora 10:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi IONUȚ CARAGEA și NICOLAE DOBRE

ora 10:50 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: DĂNUȚ UNGUREANU, MARIAN TRUȚĂ, DOINA ROMAN, BOGDAN FICEAC, OVIDIU PECICAN, DANIEL BOTGROS

ora 10:50 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (II)

Seminar coordonat de OVIDIU PECICAN și DANIEL BOTGROS

ora 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile TRITONIC, EIKON, EUROSTAMPA

ora 11:30 – MARIAN TRUȚĂ ȘI DĂNUȚ UNGUREANU despre VEGETAL și MINERAL

ora 11:30 – S.F.-UL GENERAȚIEI VIITOARE – dialog cu DOINA ROMAN, LEONARD OPREA și ANAMARIA BORLAN

ora 12:00 – Pauză de cafea

ora 12:15 – BALANSORUL LITERAR.  Moderator MARIAN COMAN

Invitați: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, DANIEL TIMARIU

ora 12:15 – ORIZONTURI ALE TRADUCERII. Panel condus de ANTUZA GENESCU

ora 12:15 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. CONCURS. Prima turnantă

ora 12:45 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI – editurile  TRACUS ARTE

ora 12:45 – EVENIMENT NEMIRA – lectură inedită din romanul Arhanghelul Raul, de Ovidiu Eftimie (în curs de apariție în colecția Nautilus)

ora 13:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (III). Seminar coordonat de VOICU BUGARIU și ADRIAN BUZDUGAN

ora 13:45 – PAUZĂ DE PRÂNZ

ora 15:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. Concurs. A doua turnantă

ora 15:30 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: GHEORGHE SĂSĂRMAN, ROXANA BRÂNCEANU, OVIDIU PECICAN, ALEXANDRU LAMBA

ora 15:30 – LEGOFANTASIA – competiție pentru copii coordonată de SIMONA HUPOV

ora 15.30 – EVENIMENT TRITONIC. LANSARE DE CARTE: Rodica Bretin – Fortăreața; Sebastian A. Corn, Michael Haulică, Dănuț Ungureanu – 3.1. Moderator Bogdan Hrib. Participă autorii.

ora 16:00 – MILLENNIUM BOOKS: lansarea volumului Hoţul de moarte de Miloş Dumbraci. Prezintă: Horia Nicola Ursu. Invitaţi: Laura Sorin şi Michael Haulică. Autorul va acorda autografe.

ora 16:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (IV). Seminar coordonat de BOGDAN FICEAC

ora 16:30 – COPERTA VINDE CARTEA. Dialog HORIA NICOLA URSU – BOGDAN HRIB

ora 16:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi fidele ADRIAN BUZDUGAN

ora 16:30 – BALANSORUL LITERAR (III). Moderator RODICA BRETIN. Invitați: LUCIAN-VASILE SZABO, OVIDIU PETCU, LAVINIA CĂLINA

ora 17:15 – „PENTRU O RESETARE A PROMOVĂRII AUTORULUI”, conferință suținută de DĂNUȚ UNGUREANU

ora 17:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (III). Concurs.

ora 17:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE REVISTE ȘI PUBLICAȚII S.F. Cu participarea lui CORNEL SECU, MARIAN COMAN și ALEXANDRU LAMBA

ora 17:30 –ALIEN ROCK & ROCK SI SCIENCE-FICTION – program realizat de GHEORGHE TĂNASE

ora 18:00 (LIBRĂRIA CĂRTUREȘTI) Lansarea cărții „ADEVĂRATA CRONICĂ A MORȚII LUI YEȘUA HA-NOZRI” de GHEORGHE SĂSĂRMAN (editura Polirom, 2016)

ora 18:30 – MARTORII. Film după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU

ora 19:00 – BLOGOSFERA SF&F: Florin Stanciu (Golem XIV), Silvia Penciulică (Cu mintea la SF), Liviu Szoke (Fan SF), Siviu Mihai Gheorghe (Assassin CG), Ileana Andreea Drop (Nantan Lupan), Lucian Dragoș Bogdan (Lucian Bogdan)

MODERATOR: Georgiana Vlădulescu (Jurnalul unei cititoare)

ora 19:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: OVIDIU PETCU, ANTUZA GENESCU, LUCIAN MERIȘCA, DANIEL TIMARIU, DARIUS LUCA HUPOV, MIRCEA BĂDUȚ

ora 19:15 – SPECTACOL DE TEATRU –  IMPROVIZAȚIE, cu formația…

ora 19:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI. Editurile LIMES și PAVCON: EXTRATERESTUL, de CONSTANTIN D. PAVEL, SECRETUL EMISFEREI, DE TRAIAN BĂDULESCU, NERECURGEREA LA FORȚA ȘI LA AMENINȚAREA CU FORȚA, DE OVIDIU VIȚAN , SCORNITURI SPĂIMÂNTĂTOARE, DE CĂTĂLIN PAVEL, RANGKOOK DE CONSTANTIN D. PAVEL, VENDETTA LUI UCIGĂ-L TOACA, DE OVIDIU VIȚAN, EREZIA EGUMENULUI GLICHERIE, DE DAN NINOIU. PARTICIPĂ AUTORII.

ora 20:20 – PAUZĂ

ora 20:45 – BALUL S.F.

 

ZIUA A III-A, Duminică, 30 octombrie

ora 10:00 – LEGOFANTASIA (II) – Program special pentru copii condus de SIMONA HUPOV

ora 10:30 – PREZENTARE ȘI LANSĂRI DE CĂRȚI. Editurile CORESI, BOOKSEXPRES și MILLENNIUM BOOKS

ora 10:30 – DE LA TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI LA TEHNOLOGIA VERDE. Dialog cu LUCIAN MERIȘCA

ora 11:00 – CLUBURI, CENACLURI, ASOCIAȚII S.F. Simpozion condus de ANAMARIA BORLAN și LUCIAN-VASILE SZABO

ora 11:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (V). Seminar condus de LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN

ora 11:00 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (IV). Concurs

ora 11:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: NICOLAE DOBRE, EUGEN CADARU, LAVINIA CĂLINA

ora 11:30 – BASMELE PREZENTULUI. SÂNZIANA POPESCU despre ANDILANDI

ora 11:30 – GRAFICA ȘI S.F.-UL. Dialog cu ADRIAN BARBU

ora 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile EUROSTAMPA și ADENIUM

ora 12:00 – Premierea câștigătorilor concursului de schițe și proiecte de urbanism „BUCUREȘTIUL PESTE O SUTĂ DE ANI”, organizat cu sprijinul Asociației Studenților din Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”

ora 12:30 – EFECTELE SPECIALE ÎN FILMUL S.F. – prezentat de DARIUS LUCA HUPOV

ora 13:15 – Premierea câștigătorilor concursului „ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI”

ora 13:45 – ACORDAREA PREMIILOR NAȚIONALE PENTRU ARTĂ ȘI LITERATURĂ S.F.

ora 14:30-15:30 – PAUZĂ DE PRÂNZ

ora 15:30 – MARTORII (II). Film realizat după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU

ora 16:00 – TURISMUL VIITORULUI ȘI VIITORUL TURISMULUI – DE LA AGENTUL-ROBOT LA CĂLĂTORIILE SPAȚIALE – conferință susținută de TRAIAN BĂDULESCU

ora 16:00 – DESPRE IMPOSTURĂ, ÎNCĂ O TURĂ. Seminar condus de LEONARD OPREA

ora 17:00 – VIITORUL ROMCON DE LA BRAȘOV. Scurtă prezentare făcută de cenaclul ANTARES din Brașov

ora 17:30 – FILME S.F. Program coordonat de EUGEN CADARU

ora 18:00 – CONCLUZIILE COMITETULUI DE ORGANIZARE

ora 18:45 –  ÎNCHIDEREA LUCRĂRILOR CELEI DE-A 27-A EDIȚII ROMCON

Lasă un răspuns